“Mahmudxo‘ja Behbudiy merosi” mavzusida adabiy kecha o‘tkazildi
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Nukus filialida “Mahmudxo‘ja Behbudiy merosi” mavzusida adabiy kecha tashkil etildi. Tadbir Axborot resurs markazida bo‘lib o‘tdi va adabiy kechani iqtisodiyot va gumanitar fanlar kafedrasi dotsenti I.Xalmuratov olib bordi.
2025 yili Mahmudxo‘ja Behbudiyning tavalludi 150 yilligini keng nishonlash to‘g‘risidagi Prezident qarori qabul qilinganligi ma’lum — ya’ni bu yil uning 150 yilligi rasman esga olinmoqda.
Adabiy kechada filialning professor-o‘qituvchilari, talabalari hamda qiziqqan xodimlari ishtirok etdi. Ma’ruzalar va she’riy satrlar orqali Behbudiy ijodi, uning fikr va me’rosi, jadidlik harakati tarixidagi o‘rni keng tahlil qilindi.
Dotsent I.Xalmuratov o‘z nutqida Mahmudxo‘ja Behbudiyning ma’rifatparvar g‘oyalari, ilm-fan va madaniyatga qo‘shgan hissasi hamda uning asarlari yosh avlod uchun muhim meros ekanini ta’kidladi. Kechaning badiiy qismi sifatida she’rlar, sahna ijrolari va insholar o‘qilishi uyushtirildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar o‘z fikr va takliflarini bildirdilar, Behbudiy merosini o‘rganish va yoshlar orasida targ‘ib etishni kengaytirish bo‘yicha rejalar tuzildi.
Filialda o‘tkazilgan ushbu adabiy kecha, mahalliy ilm-fan va ma’naviyat hayotida muhim voqea bo‘lib qoldi.